Banki, które nie obrającą pieniędzmi tylko żywności
Banki, które nie obrającą pieniędzmi tylko żywności

Banki, które nie obrającą pieniędzmi tylko żywności

Opublikowany

Banki Żywności są jedynymi bankami w Polsce, które nie obracają pieniędzmi tylko żywnością. Ich misją jest ratowanie żywności przed zmarnowaniem oraz wsparcie żywnością najbardziej potrzebujących. Znane są już najnowsze dane dotyczące skali pomocy i działań Banków Żywności w roku 2016. Pozyskano 2 razy więcej żywności od producentów i 3 razy więcej od dystrybutorów.

W 2016 Banki Żywności pozyskały łącznie 92,7 tys ton żywności od wszystkich współpracujących z nimi organizacji partnerskich, producentów, dystrybutorów i rolników z całej Polsce. Szacunkowa wartość pozyskanej przez Banki żywności w 2016 r. to prawie 224 mln złotych!  Jak rozkładają się poszczególne dane? Producenci wsparli Banki Żywności przekazując 18,1 tys ton żywności – dwukrotnie więcej niż w roku 2015. Dystrubutorzy natomiast przekazali 4,7 tys ton żywności – prawie trzykrotnie więcej niż w roku 2015, a współpraca z nowymi partnerami ciągle rośnie. Znaczący udział w dystrybucji żywności stanowiły również warzywa i owoce objęte rosyjskim embargiem – 49 tys ton. W tym roku z Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 magazyny Banków Żywności zostały zasilone 19 tys ton żywności. Dzięki zbiórkom żywności pozyskano 1,9 tys ton żywności.

Na terenie całej Polski przez cały rok działają 32 Banki Żywności. Banki Żywnosci wspierane są przez organizacje partnerskie, producentów, dystrybutorów i rolników w całej Polsce. Dużą pomoc uzyskują również od zwykłych ludzi, którzy aktywnie włączają się w poszczególne akcje.

Niewątpliwie ogromnym sukcesem Banków Żywności w 2016 r. było pozyskanie 64 tys ton świeżych owoców (41 tys ton) i warzyw (23 tys ton), co stanowi ponad połowę rocznego pozysku. Ponadto wśród produktów wyróżniających się pod kątem ilościowym było mleko (3 tys ton litrów) oraz ryżu i makaronu (4 tys ton).

Podsumowujac w 2016 roku wsparcie otrzymało ponad 1,8 mln osób, czyli ponad 560 tys. osób w skali jednego miesiąca. Pomoc otrzymało również ponad 3,5 tys. organizacji w całej Polsce.

Rok 2016 był dla nas czasem ciężkiej pracy. Cieszymy się, że znów osiągnęliśmy sukces zarówno na polu pomocy nabardziej potrzebującym, jak i współpracy oraz partnerstw. Producencii dwukrotnie zwiększyli ilość żywności w naszych magazynach. Jest to warte podkreślenia, biorąc pod uwagę, że dużo jest jeszcze przed nami. Współpraca z wieloma producentami dopiero się rozpoczyna. Podsumowując ubiegły rok, jesteśmy również dumni z zaangażowania pracowników i wolontariuszy w realizowane przez nas projekty. Dziękujemy też dystrybutorom, organizacjom partnerskim czy administracji publicznej za wsparcie. To był udany rok!

Marek Borowski, Prezes Zarządu Federacji Polskich Banków Żywności

Udostępnij

Załączniki

Pobierz wszystkie

Podsumowanie działań BŻ_ info prasowe_2017.docx

docx | 27,6 KB

Pobierz
pozysk w 2016.png

grafika | 696 KB

Pobierz
Powiązane artykuły
343 tony żywności dla Podziel się Dobrym Posiłkiem

temu

Z produktów zebranych podczas zbiórki żywności organizowanej przez Banki Żywności w partnerstwie z firmą Danone będzie można przygotować już w tej chwili 686 000 posiłków. Jednak licznik zbiórki wciąż bije! Do końca października można podzielić się posiłkiem online na charytatwni.allegro.pl, ale już teraz wiemy, że klienci sklepów pokazali serce wielkie jak hipermarket!
Weź udział w ogólnopolskiej zbiórce „Podziel się Dobrym Posiłkiem”

temu

Już w ostatni weekend września możesz wesprzeć potrzebujące dzieci i „Podzielić się Dobrym Posiłkiem”. W dniach 29-30.09 odbędzie się ogólnopolska zbiórka żywności prowadzona przez Federację Polskich Banków Żywności, w której co roku bierze udział ponad 2000 sklepów i 40 000 wolontariuszy. Zebrane wtedy  produkty żywnościowe oraz produkty Danone zostaną przekazane wybranym świetlicom środowiskowym i organizacjom społecznym z całej Polski.
Zupa Disco. Banki Żywności na Warszawskim Festiwalu Kulinarnym

temu

Zupa Disco odbędzie się podczas Warszawskiego Festiwalu Kulinarnego w dniu 10 września w godz. 17-19 w Ogrodach Botanicznych UW. "Effect - Zupa Disco" to pomysł zaczerpnięty z Londynu. Polega na wspólnym gotowaniu prostego dania z produktów, które udało się uchronić przed zmarnowaniem. Organizatorem wydarzenia jest Federacja Polskich Banków Żywności.
Komu pomagasz? Banki Żywności przeciw marnowaniu żywności.

temu

Rocznie w skali świata marnowane jest blisko 1,3 miliarda ton żywności[1]. Banki Żywności realizują właśnie projekt z wykorzystaniem innowacyjnego systemu MOST mający na celu zminimalizowanie skali marnotrawstwa żywności z takich źródeł jak produkcja oraz dystrybucja żywności. Swoje działania kierują bezpośrednio do producentów i sprzedawców żywności. 

Łączą, by się dzielić. Federacja Polskich Banków Żywności kończy 20 lat!

Od ponad 20 lat Banki Żywności ratują żywność przed zmarnowaniem, edukują i uczą szacunku do żywności. Inspirują ludzi, firmy i inne organizacje do walki o wspólne dobro. Do tej pory Banki Żywności przekazały łącznie 758 tys. ton żywności o wartości ponad 2 mld złotych. Dzięki temu 1,5 mld posiłków trafiło do osób najbardziej potrzebujących.